Strona główna arrow Informacje ogólne

Wybierz język

PolskiNiemiecki
Strona główna
Aktualności
Informacje ogólne
Historia Rzymkowic
Położenie
------------------------------------------
Sołtys i Rada Sołecka
Organizacje
Odnowa wsi
------------------------------------------
Parafia Rzymkowice
------------------------------------------
Galeria zdjęć
Forum dyskusyjne

Linki z Google      PożyczkiDesigned by:
SiteGround web hosting
Informacje ogólne PDF Drukuj Email
Oceny: / 17
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Piotr Kalicun   
08.10.2008.

Rzymkowice - wzmiankowane w 1534 roku jako Rzenkhowitz. Wieś pierwotnie nazywała się Rzędkowice od nazwy osobowej Rządek, co znaczyło: potomkowie, poddani Rzędka. Osada powstała wśród rozległych mokradeł, które zostały osuszone. Rzymkowice były wsią książęcą do 1532 r. Przez wiele dziesiątków lat były własnością hrabiowskiej rodziny Prószkowskich. W 1783 r. przeszły na własność króla Prus. Od wieków dominowała tu ludność polska. Od końca lat 60. XIX w. do 1945 r. Rzymkowice były siedzibą gminy. W roku 1946 przeprowadzono tu akcję wysiedleńczą. We wsi, gdzie mieszka sporo ludności rodzimej, posiadającej często podwójne obywatelstwo, kultywowane są stare śląskie zwyczaje i obrzędy doroczne. Utrzymywane są też tradycje artystycznego rękodzielnictwa, zwłaszcza sztuka wyrobu koronek siatkowych.
We wsi istnieją następujące instytucje oświatowo - kulturalne i sportowe: szkoła podstawowa sześcioklasowa, oddział przedszkolny, świetlica, filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Korfantowie, boisko sportowe. Rzymkowice nadal są siedzibą parafii rzymskokatolickiej św. św. Piotra i Pawła. Należą do niej: Rzymkowice, przysiółek Kolonia Stara Jamka i kolonia Pogórze. W urzędzie parafialnym znajdują się księgi metrykalne od 1906 r. Na terenie miejscowości są używane nazwy lokalne, które związane są z wiejskim kolorytem, uwarunkowaniami geograficznymi i historią. Poniżej przykładowe nazwy obiektów przyrodniczych:

Jutra - nazwa pól leżących daleko od wsi. Mówiono, że jak ktoś się tam wybiera, to do domu powróci dopiero jutro albo pojutrze.

Muki - nazwa pól według mieszkańców Rzymkowic zawsze było na nich mokro.

Nowiny - pola leżące pomiędzy dwoma wioskami Borkiem i Rzymkowicami. Nazwa pól wzięła się stąd, iż kobiety pracujące tam, odpoczywając często wymieniały się plotkami.

Płatne pole - pole należące do miejscowych bogaczy, którzy wynajmowali do pracy biedotę wiejską.

Pola włostowskie - pole leżące przy drodze do Włostowej.

Stawy - nazwa pól związana jest z leżącymi tu kiedyś mokradłami.

Używane też są nieformalne nazwy ulic: Wygon, Pasternik, ulica Szkolna, ulica Kościelna, Rynek.

 

W Rzymkowicach na dzień 30 września 2008 roku zameldowanych było 584 mieszkańców. W 2008 roku urodziło się 6 dzieci, a zmarły 4 osoby. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Korfantowie.

Zmieniony ( 10.11.2008. )
 

Statystyka strony

Zarejestrowanych osób: 532
Ilość podstron: 31
Ciekawe strony: 11
Odwiedzających: 1367258