Strona główna arrow Historia Rzymkowic

Wybierz język

PolskiNiemiecki
Strona główna
Aktualności
Informacje ogólne
Historia Rzymkowic
Położenie
------------------------------------------
Sołtys i Rada Sołecka
Organizacje
Odnowa wsi
------------------------------------------
Parafia Rzymkowice
------------------------------------------
Galeria zdjęć
Forum dyskusyjne

Linki z Google      PożyczkiDesigned by:
SiteGround web hosting
Historia Rzymkowic PDF Drukuj Email
Oceny: / 15
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Piotr Kalicun   
08.10.2008.
Spis treści
Historia Rzymkowic
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6

Ziemia była tu licha (piaszczysta), ale z właściwą troską uprawiana i pielęgnowania przez miejscowych chłopów. Od wieków dominowała w Rzymkowicach ludność polska, a język polski (w postaci gwary śląskiej) niepodzielnie panował w praktykach religijnych. Rzymkowice nieco ucierpiały w okresie wojny 30 – letniej (1618 – 1648 r.), kiedy to w 1632 r. protestanckie wojska króla szwedzkiego Gustawa Adolfa stoczyły tu potyczkę z wojskami cesarskimi (katolickimi), którymi dowodził Albrecht Wallenstein. Zginęło wówczas kilku Szwedów, których zwłoki pogrzebano w pobliżu Rzymkowic. Bardzo silnie ucierpiała wieś w 1754 r. wskutek olbrzymiego pożaru, który strawił większą część jej zabudowy. Z tego okresu wywodzi się tradycja corocznej mszy ślubowanej w dniu uroczystości ku czci św. Benedykta, tj. 21 marca.

Prawdopodobnie Rzymkowice były początkowo wsią kmiecą. W 1783 r. w Rzymkowicach, należących ówcześnie do dóbr chrzelickich, żyło 277 mieszkańców, w tym 21 kmieci 14 zagrodników (chłopów małorolnych), 7 chałupników. Z przytoczonych danych wynika, iż w końcu XVII w. wieś ta uległa silnemu rozwarstwieniu.

Ważnym elementem życia duchowego mieszkańców Rzymkowic były ich praktyki religijne (od wieków zdecydowana większość rzymkowiczan była wyznania katolickiego). Znajduje się tu od niepamiętnych czasów wotywna kaplica drewniana z dzwonem pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Rzymkowiczanie należeli do korfantowskiej parafii rzymskokatolickiej. Z inicjatywy proboszcza korfantowskiego, ks. Walentego Wojciecha (późniejszego biskupa pomocniczego we Wrocławiu), wybudowano w Rzymkowicach w okresie od marca do listopada 1904 r. kościół pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła. Plac pod budowę ofiarował Jan Hirschmayer, mieszkańcy wsi natomiast transport i robociznę. Koszt budowy wyniósł 36 000 marek. W 1906 r. z parafii Korfantów wydzielona została lokalia rzymkowicka, która jako samodzielna parafia funkcjonuje od dnia 1 X 1920 r. Kościół rzymkowicki został konsekrowany w dniu 13 VI 1911 r.Zmieniony ( 16.10.2008. )
 

Statystyka strony

Zarejestrowanych osób: 532
Ilość podstron: 31
Ciekawe strony: 11
Odwiedzających: 1367241