Strona główna arrow Historia Rzymkowic

Wybierz język

PolskiNiemiecki
Strona główna
Aktualności
Informacje ogólne
Historia Rzymkowic
Położenie
------------------------------------------
Sołtys i Rada Sołecka
Organizacje
Odnowa wsi
------------------------------------------
Parafia Rzymkowice
------------------------------------------
Galeria zdjęć
Forum dyskusyjne

Linki z Google      PożyczkiDesigned by:
SiteGround web hosting
Historia Rzymkowic PDF Drukuj Email
Oceny: / 15
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Piotr Kalicun   
08.10.2008.
Spis treści
Historia Rzymkowic
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6

W Rzymkowicach, gdzie mieszka stosunkowo dużo ludzi rodzimej, do dnia dzisiejszego kultywuje się stare śląskie zwyczaje i obrzędy doroczne, jak również tradycje artystycznego rękodzielnictwa, tj. wspomnianą już wyżej sztukę wyrobu koronek siatkowych.

Rzymkowiczanie przywiązywali i nadal przywiązują dużą wagę do tradycyjnych zwyczajów i obrzędów obchodzonych z okazji różnych świąt, jubileuszy i rocznic. Szczególnie wyróżnia się tu: Boże Narodzenie, Święta Wielkanocne, Niedzielę Palmową, Boże Ciało i dożynki.

Na Boże Narodzenie (poprzedza je 4 – tygodniowy okres postu, tj. adwent) robi się w kościele i domach wieńce adwentowe z 4 świecami, stroi choinki z szopką betlejemską, następnie przygotowuje się Wigilię, zwaną tu Wiliją (święty wieczór). Do stołu zasiada się w momencie ukazania się pierwszej gwiazdki, spożywa się rybę, grochówkę, makówkę, białą kiełbasę, śledzie, kompot z suszonych owoców. Pod choinkę Dzieciątko zwyczajowo przynosi prezenty. O godzinie 24.00 wszyscy wychodzą na pasterkę. W okresie od Nowego Roku do święta Trzech Króli (6 stycznia – Objawienie Pańskie) odwiedza się krewnych i sąsiadów oraz składa się życzenia noworoczne.

Natomiast Święta Wielkanocne (bogaty w miejscowe tradycje jest okres Wielkiego Postu) zaczyna się od strojenia domów symbolami wielkanocnymi: jajkami, zajączkami, kurami, pisklętami, baziami. Wielki Tydzień wypełniają obrzędy: środa – palenie Judasza (skoczki), czwartek, piątek – stawianie krzyżyków na polach, oraz obmywanie się w wodzie (studni, źródle, strumyku, rzece – dawniej dzieci myły nogi rodzicom). W niedzielę Zmartwychwstania dzieci szukają zajęczego gniazda, gdzie są schowane na tę okazję prezenty. W drugim dniu świąt tradycja każe oblewać się wodą (zwłaszcza dziewczyny), za co polewający otrzymuje kroszonki.Zmieniony ( 16.10.2008. )
 

Statystyka strony

Zarejestrowanych osób: 532
Ilość podstron: 31
Ciekawe strony: 11
Odwiedzających: 1339208